מצבות

graveCreated with Sketch.

כל מצבה מספרת סיפור. בין אם מדובר במצבות ישנות ובין אם מדובר במצבות חדשות, בין אם מדובר במצבות רגילות ובין אם מדובר במצבות מיוחדות. כל מצבה מספרת סיפור על האדם אשר קבור במקום, ואם המשפחה או החברים שלו בוחרים בכך, הרי שהם ידעו לספר את הסיפור שלו דרך מה שכתוב על המצבה וכן דרך האופן בו המצבה בנויה.

אין זה מקרי שבמהלך השנים בתי קברות בארץ ובעולם הפכו להיות אתרי עלייה לרגל, לא רק עבור האבלים והמנחמים, אלא גם עבור אנשים שרוצים להתפעל מהיופי הטמון באותם בתי קברות. כך למשל, אנחנו יכולים לראות המוני תיירים מגיעים אל בית הקברות המפורסם בפריז, אל בתי קברות בהודו או בארגנטינה, שם אפשר לראות מצבות מרשימות ומיוחדות, אפילו בית הקברות טרומפלדור בתל אביב מושך אליו לא מעט מטיילים ישראלים, אשר מעוניינים לראות את המצבות ולשמוע את הסיפור של האנשים שקבורים במקום.

דגשים על מצבות

מן הסתם, לא כל המצבות הן אחידות. אנחנו יכולים לראות סוגי מצבות שונים, בין אם מדובר במצבות מפוארות, מצבות ישנות, מצבות שבנויות מאבנים שונים, מצבות שכתובות עליהן דברים מיוחדים ועוד. בכל מקום אנחנו יכולים למצוא סוגים שונים של מצבות. אלה נקבעות על פי המחיר שבוחרים להשקיע בהן, על פי האדם שנקבר במקום ולא פעם, גם על פי בקשתו האישית לפני מותו.